logo

Informacje. Czyli to, co wiedzieć trzeba…

W zasadzie, to informacje dla tych, którzy potrzebują fotografa ślubnego, ale, bardziej lub mniej, może dotyczyć każdego rodzaju fotografii.

Ceny

fotografia: ilustracja ceny

Na wartość końcową oferty, składają się: honorarium autorskie, prezentacja fotografii, oraz koszty uboczne (dojazd, nocleg).
Żeby uzgodnić wysokość honorarium, musicie się ze mną skontaktować i przekazać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim muszę wiedzieć, gdzie odbędzie się ślub. Druga rzecz istotna, to zakres mojej pracy, czyli które etapy uroczystości będę fotografował. Jeżeli jesteście zdecydowani na sesję w plenerze, to czy chcecie sesję w wariancie całodniowym, czy standardowym.
Nie proponuję wam tzw. „pakietów”. Z doświadczenia wiem, że narzeczeni mają problem z wyborem tego właściwego, i w konsekwencji dokonują modyfikacji. Rzecz jasna – im szerszy będzie zakres mojej pracy, tym większy będzie rabat i, relatywnie, niższa będzie cena za całość, niż w przypadku sumowania pojedynczych elementów. Wielkość rabatów wynosi od 5 do 15 (%), w zależności od ilości i wartości, poszczególnych elementów. Oczywiście, zawsze przygotowuję kilka wariantów, żebyście mogli wybrać ten, który spełni wasze oczekiwania.

Oddzielną kwestią jest prezentacja, czyli fizyczny sposób „ukazania” waszych zdjęć (odbitki w albumach, fotoksiążki, obrazy na płótnie, plakaty, itp). Ten aspekt będzie miał wpływ na cenę końcową. To wy zdecydujecie, jaka forma wam najbardziej odpowiada, zarówno pod względem estetycznym, jak też cenowym.

Standardowo, niezależnie od zakresu, otrzymujecie 50 odbitek 15X23 na papierze jedwabistym, w eleganckim, ręcznie wykonanym pudełku.

Możecie także zrezygnować z dodatkowej prezentacji i otrzymać jedynie formę standardową, i uiścić wyłącznie honorarium.

Ilość fotografii 'obrobionych'

fotografia: ilustracja ujecia

Ze wszystkich wykonanych ujęć, wspólnie wybieramy 150 najlepszych (wy 100, a ja 50). Każde z tych ujęć poddaję indywidualnemu postprocessing’owi, czyli „obrabiam” oddzielnie; każde ujęcie oceniam pod kontem nadania mu własnej stylistyki i właściwych mi walorów artystycznych. Następnie, spośród fotografii „obrobionych”, wybieracie ujęcia do wykonania odbitek, fotoksiążki, obrazu, plakatu, lub każdej innej formy.
A fotografie pozostałe - o tym w następnym rozdziale.

Ujęcia pozostałe

fotografia: ilustracja dvd

Niezależnie od ilości wykonanych ujęć, wszystkie możecie otrzymać gratis.

Ich ilość waha się w przedziale 1000 - 2000 ujęć.

Uwaga: nigdy nie oddaję plików RAW!

Dojazd

fotografia: ilustracja dojazd

Mimo, że autostrad nam przybywa trochę zbyt wolno, to jakoś można się, po naszym pięknym kraju, przemieszczać. Dlatego mogę przyjechać do was, gdziekolwiek macie zamiar się pobrać, lecz im dalej to będzie, tym większy będzie koszt całego przedsięwzięcia, ponieważ to wy ponosicie koszty moich dojazdów. Najchętniej pracuję w miastach i ich okolicach: Kraków, Warszawa, Kielce, Rzeszów, Przemyśl, Tarnów, Radom, Siedlce, Puławy, Lublin, Chełm, Zamość

Nocleg

fotografia: ilustracja nocleg

Zorganizowanie i opłacenie mojego zakwaterowania, leży po waszej stronie.

Rezerwacja terminu. Umowa.

fotografia: ilustracja umowa

Rezerwacja terminu następuje po wpłacie zadatku. Wpłata zadatku jest także potwierdzeniem zawarcia umowy ustnej. Wysokości zadatku obejmuje 20 – 25% wartości honorarium. Oczywiście najlepiej będzie, jeżeli podpiszemy mowę na piśmie.

Albumy, fotoksiążki, odbitki…

fotografia: ilustracja albumy

Zdjęcia ślubne doskonale prezentują się w dużych formatach. Preferuję format: odbitka 15 X 23, w albumie 30 X 30. Duże fotografie dają zupełnie inne wrażenia wzrokowe niż zdjęcia małe. Równie dobrze, jak duże odbitki w klasycznym albumie, prezentują się zdjęcia w dobrze wykonanej fotoksiążce. Moje fotoksiążki „łamię” na dwa sposoby: pięć zdjęć na rozkładówce, lub dwa do trzech. Wykonane są przez naświetlanie, na profesjonalnym papierze fotograficznym. Rozłożone strony (trwałe, sztywne i grube do 2 mm) tworzą jedną płaską powierzchnię. To zupełnie coś innego, niż fotoksiążka „szyta”, drukowana na drukarce cyfrowej, za kilkadziesiąt złotych (potworność, blee…).

Galeria zdjęć www

fotografia: ilustracja www

Przy realizacjach o wartości powyżej dwóch tysięcy złotych, jeśli sobie tego zażyczycie, otrzymacie darmową prezentację internetową. Galeria utrzymywana będzie przez pół roku od daty zamieszczenia.